Menu

Mama z pasją

100% mamy z nietypowym charakterem

Majowe przesądy

izabelaokroj

Witaj, zapraszam Cię do przeczytania dzisiejszego wpisu na temat majowych (zaledwie) kilku przesądów.

images

Dziś zaczniemy od naszego powiedzenia: w maju ślub, szybki grób. Miesiąc maj także w Polsce postrzegany był jako pechowy dla osób wchodzących w związek małżeński. Przyczyn tego przesądu można się tylko domyślać, jednak do dziś bardzo głęboko istnieje on w świadomości społecznej.

img_prod10668_0_o

Wiele osób decydujących się na ślub w maju wbrew przesądom, robi to albo z przekory, albo ze względu na piękną pogodę i cudne majowe krajobrazy. Osoby te zawsze muszą jednak bronić swojego wyboru - czy to przed rodziną i znajomymi, czy też na forach internetowych. 

W poradnikach weselnych wciąż pojawiają się ostrzeżenia i rady, aby jednak wybrać inny miesiąc. Maj jest miesiącem przebudzenia po śnie zimowym, odradzany jest zatem ze względu na naszą nadzwyczajną aktywność. Jest to miesiąc pełen uniesień, pożądania - a to nie sprzyja długodystansowym związkom. Jak widać, doradcy weselni niżej cenią sobie poryw uczuć od stabilnej relacji partnerów. W tradycji katolickiej nie ma przeciwwskazań dla małżeństw majowych. Księża udzielają ślubów dokładnie tak samo, jak w każdym innym terminie. W kalendarzu katolickim jest to miesiąc maryjny, a - według wierzeń związanych w tym wyznaniem - zawieranie małżeństwa pod egidą Matki Boskiej sprzyja szczęściu i powodzeniu.

Pomimo przesądów, wszyscy się cieszą majem. Wydaje się on najpiękniejszym miesiącem, pełnym marzeń, wiary i nadziei w lepszą przyszłość.

Jest to miesiąc pełen uroku i wiele par rezerwuje ten termin na swój ślub. Bzy, konwalie i magnolie dopełniają obrazu szczęścia i radości. Warto jednak zastanowić się nad przekazem przysłów, bo w każdej mądrości ludowej znajduje się odrobina prawdy.

Pranie koców w maju.

W tradycji anglosaskiej z majem związane są jeszcze inne przesądy. Jeden z nich przestrzega, że maj jest miesiącem, w którym można utracić ukochanego. Żeby temu zapobiec, nie wolno... prać koców.

Majowe dzieci

Przekleństwo majowe wisiało nie tylko nad nowo zawieranymi małżeństwami, ale także nad nowo narodzonymi kotami. W Anglii wierzono, że nie należy do domu brać kociaka urodzonego w maju, bo nie będzie on dobrze służył, łapiąc drobne gryzonie, ale wręcz przeciwnie: będzie on utrapieniem, a do domu będzie przynosił węże.

Także dla ludzi urodzonych w maju nie wróżono niczego dobrego. Na Wyspach uważano, że takie dzieci są chorowite i słabe. Miało to swoje uzasadnienie: ciąża, w której rozwijało się dziecko trwała przecież przez całą zimę. Jej końcowa faza przypadała na przednówek, czyli najtrudniejszy okres roku w społeczeństwach agrarnych. Był to czas, kiedy zapasy ze starego roku już się kończyły, a nowego pożywienia jeszcze nie było wystarczająco dużo - a przecież w tym czasie matka potrzebowała bardzo dużo składników odżywczych, by dziecko mogło się prawidłowo rozwijać.

Jeśli brakowało odpowiedniego pożywienia, dziecko rodziło się słabsze i bardziej podatne na choroby. Dlatego wiosna była postrzegana jako zły okres dla nowonarodzonych dzieci. Dziś - w świecie szklarni, zamrażarek, importu i żywności modyfikowanej genetycznie - argument ten zdaje się tracić na znaczeniu. Także i przesąd ten powoli zostaje zapomniany.

Miesiąc zakochanych

Miesiąc, który wydaje nam się tak radosny i optymistyczny przez wieki postrzegany był jako miesiąc zagrożeń i niebezpieczeństw. Być może nasi pradziadkowie nieufnie podchodzili do nieuzasadnionej radości i entuzjazmu, jakie odczuwa się w tym okresie - złudne nadzieje rozpalone w maju kończyły się fiaskiem w następnych miesiącach.

IMG_20170429_190336_598

To jednak nie przeszkadzało nikomu cieszyć się życiem i poddawać się wiosennym uniesieniom. Maj niewątpliwie jest miesiącem zakochanych - i nic na to nie pomogą przestrogi czy mądrości ludowe. 

Dziękuje za przeczytanie wpisu i dotrwanie do końca. Zapraszam do pozostawienia like pod moja stronę na FB ;)

Pozdrawiam!

© Mama z pasją
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci