Menu

Mama z pasją

100% mamy z nietypowym charakterem

Zainteresowanie nr 1: Tatuaże

izabelaokroj

Witaj. Jak minął Tobie ten tydzień? Podobał Ci się Mój ostatni wpis? Jak się czujesz w kolejnym tygodniu 2017 roku? A może któreś z Twoich marzeń już się spełniło? Albo jesteś blisko spełnienia ich? Mam nadzieję, że czujesz się dobrze i masz pozytywne nastawienie wchodząc tu. Lecz jeśli nie.. to może mój wpis Ciebie zaciekawi. Przy okazji dodam tu zdjęcia moich tatuaży.

Obraz_366

Pomysł na tematykę dzisiejszego wpisu miałam wymyśloną już dawno, ale nie miałam weny, aby o tym pisać. Więc w ostatnim momencie naszło mnie, aby napisać Tobie o jednym z moich zainteresowań (mogę Ci powiedzieć, że jest ich kilka, ale podzielę to na różne wpisy, żebyś nie poczuł/a się znudzona/y). Podpowiedź z resztą przyszła od mojej przyjaciółki, Marty. Tematyka na dziś to tatuaże. Spokojnie, nie będę Ciebie namawiać na zrobienie sobie tatuażu, ponieważ nie w tym rzecz, ale chcę opowiedzieć Tobie wszystko swoimi słowami. Od początku do końca, więc zacznijmy...

Znasz historię tatuażu?
Wiedziałaś/eś, że na początku były wykonywane tylko nielicznym i podczas rytuału - jestem pewna, że to wiesz. Dawniej tylko wojownicy mogli być tatuowani. Mało tego! Aby mogli posiadać na swoim ciele ten trwały "rysunek" musieli najpierw zabić wroga i przynieść jego (wytatuowaną) głowę, więc można sobie wyobrazić ilu wojowników było "jedynych w swoim rodzaju". Takie rytuały były rozpowszechniane w kulturach polinezyjskich. Samo słowo „tatuaż” wywodzi się właśnie od samoańskiego tatau, zapisanego przez XVIII w. podróżników. Najbardziej znane są maoryskie tatuaże twarzy, zwane moko.
W starożytności popularność tatuażu jest już wszystkim o wiele bardziej znana. W Biblii znajduje się zakaz tatuowania ciała. O tatuażach wśród starożytnych plemion Brytanii pisał Pomponiusz Mela, podając, że tatuowali sobie skórę kolorem niebieskim. Trakowie tatuowali dzieci z szanowanych rodzin, natomiast u Getów tatuowano niewolników. U Rzymian tatuaże nanoszono skazańcom na twarz lub inną część ciała.
Ahmad ibn Fadlan (muzułmański autor) opisał tatuaże wikińskie. Przez kolejne wieki w Europie i Ameryce tatuaż uważany był za tabu dozwolone jedynie w subkulturze więziennej oraz światku przestępczym. Zwyczaje te znalazły poparcie w odniesieniu do wschodnich tradycji, w których tatuaż świadczył o klasyfikacji w hierarchii mafii.

 Obraz_3673

Sprawdź, ile wiesz na temat wykonania tatuażu.
Przede wszystkim powinna te czynność wykonywać wykwalifikowana osoba!!! Nie żaden amator, mechanik, itp. Mnoży się od nich w internecie, wiele ludzi korzysta z usług takich ludzi. Przykładowo: jakiś mechanik samochodowy skołuje sobie maszynkę do tatuażu, wypróbuje na sobie, na znajomych. Jakoś mu to wyjdzie i od razu idą do niego osoby z polecenia. Broń Boże, nie idź do kogoś takiego!!! Przy wyborze studia tatuażu należy dochować staranności w sprawdzeniu kwalifikacji tatuującego, warunków higieny w studiu, używanych akcesoriów. W czasie zabiegu istnieje ryzyko zakażenia groźnymi wirusami, takimi jak HIV, HBV czy HCV. Chyba nie muszę tłumaczyć na czym one dokładnie polegają. Salon tatuażu powinien używać wyłącznie sprzętu jednorazowego (igieł do urządzenia nakłuwającego skórę i wprowadzającego barwniki), zaś sam zabieg powinien być przeprowadzany w zmienianych przy każdym kliencie jednorazowych, chirurgicznych rękawiczkach. Istotną sprawą jest także używanie jednorazowych pojemniczków na tusz, by nie przenieść niebezpiecznych drobnoustrojów do naczynia z tuszem używanego do następnych zabiegów. Naprawdę tego pilnuj, aby to wszystko było robione przy Tobie - piszę to dla Twojego dobra.
Ja osobiście w Kartuzach mogę polecić Tobie jeden salon. Pod wpisem daję Ci link do Pana, który dba o to co tu napisałam.

 Obraz_3681

American Academy of Dermatology wyróżnia pięć rodzajów tatuaży:
- Tatuaże traumatyczne, zwany też „naturalnymi”, czyli takie, które są wynikiem urazów i ran o drogi asfaltowe, pyłem węglowym u górników lub ołówkiem.
- Tatuaże amatorskie.
- Tatuaże profesjonalne, zarówno za pośrednictwem tradycyjnych metod i nowoczesnych maszyn do tatuażu.
- Tatuaże kosmetyczne, znane również jako „permanentny makijaż” np. powiększenie brwi lub ust.
- Tatuaże medyczne stosowane np. przy zaburzeniach pigmentacji skóry.

 Obraz_3694

Czy wiesz, że W Polsce nie ma ustawy ani rozporządzenia, które regulowałyby kwestię robienia tatuażu osobom niepełnoletnim. Studiu tatuażu (pod warunkiem rzetelnie wykonanej usługi) nie grozi żadna odpowiedzialność karna za wykonanie tatuażu osobie poniżej 18. roku życia. Ponadto rodzic – zgodnie z prawem – nie może siłą doprowadzić do usunięcia tatuażu u małoletniego dziecka. Jednak wiele Salonów chce pozwolenie od rodziców, a nawet obecność rodzica podczas wykonywania tatuażu i ja także popieram takie decyzje ze strony Artystów. Lecz wiadomo, że do 18. roku życia i tak wszyscy chcą pozwolenia od rodzica.

Słyszałaś/eś o czymś takim jak biotatuaż? To nic innego jak tatuaż tymczasowy utrzymujący się ok. miesiąca, roku czy trzech lat. Wykonywane są one jak zwykłe tatuaże igłą, jednak barwniki po czasie wchłaniają się lub schodzą. Jednakże gdy barwa tatuażu schodzi i była czarna, istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się widocznych blizn. Tatuatorzy odradzają ten rodzaj tatuażu. Tusz tymczasowy nigdy w 100% nie jest wchłaniany przez skórę. Mogą powstać nieestetyczne i nierównomiernie rozłożone ślady po byłym tatuażu tymczasowym lub występować reakcje uczuleniowe. Alternatywą dla tatuażu tradycyjnego jest tatuaż wykonany z henny – tzw. mehendi. Utrzymuje się on na ciele od 1 do 3 tygodni. Przed ich wykonaniem należy sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna.

A Dentotatuaż? Tatuaż nanoszony jest na korony zębów, gotowe do wstawienia w miejsce ubytku lub bezpośrednio na zęby pacjentów. Od tradycyjnych tatuaży odróżnia je metoda aplikowania – nie przy użyciu igieł, a pędzelków. Na pomysł tatuowanych zębów wpadł Steve Heward, założyciel Heward Dental Lab. Cena rysunku waha się w granicach 75–500 dolarów.

A najbardziej popularne tzw. "Dziary", czyli tatuaże więzienne? Znasz ich przykłady i znaczenia?
Przykłady takiego tatuażu:
Kropka po zewnętrznej części lewego oka to tzw. cynkwajs, cynkówka, oznaczający osadzonego grypsującego.
Kropka z prawej strony oka jest tatuowana siłą, oznacza poszkodowanego i degradację człowieka do pozycji tzw. cwela.
Tatuaż wokół oka, przy powiece to „mgiełka”, oznaczająca przynależność do subkultury grypsującej w więzieniu.
Tatuaże o symbolice wojskowej, czyli pagony – najczęściej kapitan, major i pułkownik.
Kropka między palcem wskazującym a kciukiem oznacza fach złodziejski, wytatuowany księżyc oznacza złodzieja nocnego.

A co najważniejsze, gdy jednak zdecydujesz się na zrobienie tatuażu i nie będzie tego wykonywał profesjonalista to usuwanie tatuażu nie jest łatwe. Najbardziej skuteczna jest metoda usuwania laserowego i najczęściej jest potrzebne kilka sesji, najczęściej wychodzi na to, że usuwanie takiej "abstrakcji" będzie kosztować Ciebie o wiele więcej niż samo zrobienie go. Inne metody, jak szlifowanie skóry, kuracja kwasem mlekowym czy nawet transplantacja są metodami o raczej wątpliwej skuteczności i nie należą one do przyjemnych.

 Obraz_3701

 

Alergia na tatuaż najczęściej może wystąpić po użyciu czerwonego barwnika. Dlaczego? Składnikiem czerwonego barwnika, w zależności od producenta, są siarczek rtęci, wodzian żelaza, drzewo sandałowe, drewno brazylijskie. Siarczek rtęci jest najczęstszą przyczyną alergii. Reakcja na te substancje przejawia się intensywnym świądem i zaczerwienieniem pojawiającym się wkrótce po wprowadzeniu barwnika. Reakcja ta zwykle wygasa samoistnie w przeciągu 2−3 tygodni, ale z uwagi na nasilenie objawów zwykle koniecznie staje się stosowanie maści zawierających sterydy. W ciężkich przypadkach może konieczne okazać się chirurgiczne wycięcie zajętych okolic. Opisywano tez korzystne wyniki leczenia z użyciem laserem CO2.

W ostatnich słowach dziękuję, że dotrawałaś/eś do samego końca. Mam nadzieję, że informacje, które byłam w stanie przekazać były ciekawe i przydatne. Ja sama posiadam pięć tatuaży, a w sumie to dwa, bo jeden z nich jest połączeniem czterech szczegółów, na które pomysły przychodziły mi po czasie, jak i Tatuator był w stanie mi bardzo dobrze doradzić oraz idealnie wykonać swoją pracę. Oczywiście na moim ciele to jeszcze nie koniec.

Obraz_3711

Link na Stronę Studia Tatuażu "Inaczej":

https://www.facebook.com/Studio-tatua%C5%BCu-Inaczej-Kartuzy-1573648322925926/?ref=page_internal

Link na Fanpage Mojego Bloga:

https://www.facebook.com/izabelaokrojbloxpl/

 

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • ciotkaeliza

  Bała bym się robić sobie tatuaże, jakoś bardziej mi to kojarzy się z oszpecaniem niż z upiększaniem ale to sprawa gustu. Będę tu zaglądać bo ładnie opisujesz.

 • izabelaokroj

  @ciotkaeliza zależy wszystko komu oddaje się skrawek swojego ciała pod igłę, ale uszanuję inne zdanie (podobne mają moi rodzice) oraz dziękuję, że podobają się Tobie moje teksty:)

 • jol-ene

  ja też nie jestem fanką tatuażu... nie podobają mi się, a poza tym nie lubię bólu. natomiast akceptuję fakt, że innym się to podoba, moja mama na 50 urodziny zrobiła sobie dwa tatuaże, moja przyjaciółka parę lat temu też się zdecydowała na tatuaż. w karierze pedagożki spotkałam na pewno jednego ucznia z tatuażem. na ogół spotykam się z fascynacją, ale na wykonanie jest za wcześnie w gimnazjum, o czym przypominam i uczniom, i rodzicom. pozdrawiam!

 • izabelaokroj

  @jol-ene w gimnazjum ciało jeszcze się zmienia i jest to o wiele za szybko. Ja zaczęłam w wieku 18 lat. Nie żałuje ani jednego tatuażu, ponieważ dałam to zrobić odpowiedniej osobie. Różne są rodzaje tatuażu, a na pewno można mieć subtelniejsze. Na początku takie chciałam posiadać, ale teraz "tak jakoś" zaostrzają wraz z moimi przejściami... i dziękuję, że akceptujesz tatuaże u innych osób :)

© Mama z pasją
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci